Quantcast
Channel: Świerklany, Jankowice : Niezależny portal SWIERKLANY.INFO
Viewing all 712 articles
Browse latest View live

Czy gmina poprze autonomię Śląska? Jest projekt uchwały

$
0
0

Tomasz Pieczka, radny gminy Świerklany, złożył projekt uchwały popierającej Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic, dotyczący autonomii Śląska. W tym projekcie kryje się zarazem na pozór proste pytanie: czy mieszkańcy wiedzą, czym jest samorząd i czym on się różni od władzy centralnej. Tomasz Pieczka ma nadzieję, że radni poprą projekt, w którym jest mowa o tym, że samorządy otrzymują coraz więcej zadań z Warszawy, ale nie idą za tym pieniądze.

Skąd je brać? – Warto przy tym podkreślić, że to właśnie samorząd jest największym w Polsce inwestorem, dźwigając w znaczącym stopniu ciężar modernizacji państwa – czytamy w projekcie uchwały.
„Wobec powyższego pora z całą mocą postawić pytanie o dokończenie reformy samorządowej, o czym wciąż słyszymy z ust polityków. Koniecznością jest niezwłoczne zwiększenie udziału samorządów w podatkach i wprowadzenie rozwiązań ustanawiających finansową autonomię regionów” – czytamy dalej w projekcie.
Jak widać, słowa Dietera Przewdzinga, burmistrza opolskich Zdzieszowic, odbiły się szerokim echem, stając się inspiracją do dyskusji o stanie polskiej samorządności. Dyskusja ta skłania to gorzkiej refleksji. Śląsk jest w coraz gorszym stanie, a poprawy nie widać. Przypomnijmy, że jako pierwszy na Śląsku autonomię gospodarczą poparł samorząd Mysłowic.

Autor: izis
Źródło: www.nowiny.rybnik.pl


Nowy urząd w Świerklanach za dwa lata

$
0
0

Gmina wkrótce ogłosi przetarg na budowę nowego urzędu gminy. Będzie to obiekt skupiający w jednym miejscu kierowników wszystkich gminnych jednostek. 12 407 000 zł brutto – tyle według kosztorysu inwestorskiego ma kosztować nowy urząd, ale wójt od razu uspokaja – Po przetargach prawdopodobnie zejdziemy do ok. 10 mln – mówi Antoni Mrowiec i pokazuje kserokopię z dziennika urzędowego województwa z fragmentem o powołaniu gminy Świerklany. Czytamy w nim „z siedzibą w Świerklanach”.

Ta adnotacja nijak ma się do stanu faktycznego, ponieważ dziś urząd znajduje się w Jankowicach. – Dla świętego spokoju siedziba była w Jankowicach, ale świętego spokoju u nas nie ma i budujemy. Gdyby referendum było ważne, to poszlibyśmy pod namiot, a zabrakło niewiele. W przypadku kosztorysu inwestorskiego w grę wchodzą maksymalne kwoty. Po przetargu roboty budowlane schodzą na ok. 80 proc. – informuje wójt.

wizualizacja-urzad-gminy-swierklany
Tak ma wyglądać nowy urząd

Kompleksowo w jednym

Nowy urząd ma być położony przy ul. Kościelnej, tuż obok skrzyżowania i przy ośrodku zdrowia. W nowym budynku oprócz miejsca dla urzędników zmieści się także pogotowie oraz gabinety wszystkich kierowników gminnych jednostek, jak np. OPS, GOKiR czy GZW. – W tej chwili jednostki są porozrzucane po całej gminie, a w nowej sytuacji praca w jednym budynku będzie stwarzać o wiele łatwiejsze możliwości komunikacyjne między kierownikami a urzędnikami. Oprócz tego w nowym budynku wielofunkcyjnym znajdzie miejsce bank i punkt pocztowy. W piwnicy zrobimy archiwum wszystkich jednostek – wyjaśnia wójt. Firma odpowiedzialna za wykonanie projektu nowego budynku miała przedstawić projekt do 19 sierpnia, jednak nie zdążyła z terminem i dokumentacja ma wpłynąć do urzędu lada dzień. Budowa ma rozpocząć się w 2014 roku i będzie trwać 2 lata.

Dwa centra

– To będzie mini-centrum Świerklan Górnych. W Świerklanach Dolnych też będzie takie mini-centrum, które będzie skupiać sklepy Netto, Biedronka oraz stację paliw, która powinna być gotowa we wrześniu przyszłego roku. Szkoda, że podobnego centrum nie można zrobić w Jankowicach, bo centralnie położony teren jest prywatny i gmina nie może go zagospodarować – stwierdza Antoni Mrowiec. Co będzie z obecnym urzędem po wybudowaniu nowego? Tego nie wiadomo. Choć budynek znajduje się w dobrej lokalizacji, składa się praktycznie z tynku, trzciny i desek, a ponadto jest pod wpływem szkód górniczych. – Ponadto urząd jest już za mały. Zagospodarowaliśmy już całe poddasze, a jeszcze jest ciasno – argumentuje wójt.

Autor: ska TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl

Ograniczenie transportu zbiorowego z Jankowic

$
0
0

W pierwszych dniach grudnia Urząd Gminy Świerklany zwrócił się do ZTZ z pismem dotyczącym wprowadzania od stycznia 2014 ograniczeń w obsłudze transportem zbiorowym. Pierwszy postulat dotyczy likwidacji linii 13/32. Drugi dotyczy przywrócenia na dawną trasę linii 31 oraz pozostawienia w obecnym kształcie linii 30.

Ponieważ wprowadzenie proponowanych zmian wprowadzi szereg niedogodności dla większości podróżnych, zarówno mieszkańców Jankowic i Rybnika prosimy o uważne śledzenie podawanych przez nas komunikatów.
Obecnie analizujemy różne warianty dla linii 13/32, 30, 31, które mogłyby obowiązywać od stycznia 2014 roku.

Treść całego pisma prezentujemy poniżej.

swierklanyXII

Źródło: ztz.rybnik.pl

Niezwykły eksponat na „Ranczu” w Świerklanach

$
0
0

Ranczo Andrzeja Kiełkowskiego oraz jego kolekcja starych przedmiotów użytkowych są w Świerklanach znane. Teraz do kolekcji trafił również prototyp pompy ciśnieniowej, która kiedyś była powszechnie stosowana w okolicy. – To prawie perpetum mobile. Raz uruchomiona pompa działała nawet dwa lata, po których trzeba było wymienić membranę ze skóry. Później działała znowu, bez dodatkowych źródeł zasilania.

Od dawna chciałem mieć w swojej kolekcji taki przedmiot, który pamiętałem z lat młodości – mówi Andrzej Kiełkowski, emerytowany górnik, wiceprzewodniczący rady powiatu rybnickiego i prywatnie pasjonat historii regionu oraz staroci. Prototyp pompy, który trafił do kolekcji świerklańskiego pasjonata, bardzo dobrze odwzorowuje urządzenie, które było powszechnie używane m.in. w Świerklanach i Połomi do zaopatrywania w wodę posesji. Raz uruchomiona pompa pracowała samoczynnie, opierając swoje działanie na prądzie wody ze źródła i wytwarzanemu za pomocą specjalnego mechanizmu ciśnieniu. – Nazywana była u nas „hopek” od elementu, który robił „hop” czyli podnosił się pod wpływem wody i opadał pod własnym ciężarem. Dzięki temu wytwarzało się ciśnienie, a przy okazji wydawany był specyficzny regularny dźwięk. Można go było usłyszeć np. Połomi, gdzie były trzy takie pompy. Również trzy były w Świerklanach, jedna w Rogoźnej i jedna w Gogołowej. Po wybudowaniu kanalizacji zostały zapomniane, zakopane lub sprzedane na złom, a ludzie zapomnieli o tym, jaka była zasada ich działania. Ostatnie takie pompy pracowały w latach 80. – wspomina Kiełkowski. Jedna z pomp dostarczała nawet wodę na probostwo w Połomi.

Wiedza dla potomnych

Woda była pompowana do budynków znajdujących się powyżej źródła. Warunkiem było źródło. Od niego woda była prowadzona przez 200-300 metrów do domów, gdzie znajdował się 200-litrowy pojemnik na wodę. Dzięki pomocy dwóch mieszkańców Połomi Alfredowi Rduchowi i Alojzemu Mrozkowi udało się odtworzyć to urządzenie. – Zaczęliśmy od zrobienia schematu działania i sieci przesyłowej wody. Samo urządzenie składa się z kilku rurek, zaworów, elementu zwanego „hopkiem” i zbiornika ciśnieniowego. Gdyby nie konieczność wymiany skórzanej membrany, urządzenie mogłoby być prawdziwym perpetum mobile. Prototyp zrobiony do mojej kolekcji jest modelem pokazowym, ale w pełni sprawnym. Moim zamiarem od początku było to, aby zachować wiedzę o tym urządzeniu, a niestety nawet osoby, które pracowały przy podłączaniu takich pomp, nie wiedzą już jak to działało. Udało się znaleźć człowieka, który dokładnie odtworzył urządzenie. Chciałbym pokazać je młodym, aby zobaczyli jak kreatywni byli ich przodkowie – stwierdza Andrzej Kiełkowski.

pompa-wodna

Unikat na pokaz

Pasjonat zapowiada już napisanie książki na temat działania „hopka”, a także w tematach budowy studni i produkcji cegieł. W swojej kolekcji Andrzej Kiełkowski zgromadził kilkaset przedmiotów używanych kiedyś na terenie Świerklan i okolicy. Wiele z nich dzisiaj jest już zapomnianych, ale dzięki pasjonatom można je nadal oglądać i odkrywać ich zastosowania. „Ranczo” Andrzeja Kiełkowskiego odwiedzają szkolne wycieczki oraz osoby zainteresowane regionalizmem. – Teraz mogę także zaprosić wszystkich, którzy byliby zainteresowani zasadą działania ciśnieniowej pompy wodnej z początków XX wieku. To dla mnie niezwykle cenny eksponat i zamknięcie pewnego rozdziału w życiu, bo od wielu lat chciałem zgłębić zasadę działania tej pompy i mieć ją w kolekcji. Teraz to się udało i mogę pokazać, że to działało – zapewnia Andrzej Kiełkowski.

Autor: ska – Tygodnik Rybnicki
Źródło: www.nowiny.pl

Wystąpienie Gminy Świerklany ze struktur MZK

$
0
0

Od 1 stycznia 2014r. zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Świerklany (Uchwała Nr 205/XXVIII/13) z dnia 20 czerwca 2013r. Gmina Świerklany występuje ze struktur Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.
W związku z tym od 01.01.2014 r. wszystkie przystanki na terenie Gminy Świerklany zostaną wyłączone z obsługi linii komunikacyjnych MZK.

Linia 301
trasa linii będzie kończyła się na przystanku „Rój I”.

Linia 228
linia będzie kursowała z Wodzisławia Śl. tylko do przystanku „Marklowice Granica” i z powrotem.

Linia 102
z obsługi linii wyłączone zostaną przystanki „Świerklany Sklep”, „Świerklany Kółko Rolnicze” i „Świerklany Granica”.

Źródło: www.mzkjastrzebie.com

Chcą wspólnie walczyć o odszkodowanie

$
0
0

Urzędnicy ze Świerklan i Mszany wzięli udział w spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Rybniku w temacie odszkodowania za zniszczone drogi przy nieprzejezdnej jeszcze autostradzie A1 w kierunku Gorzyczek. W spotkaniu udział wzięli także radni powiatu rybnickiego, działający w komisjach budżetu i drogownictwa. – Każda z naszych rad podjęła uchwały i wystosowała pisma do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i dostaliśmy odpowiedzi – informuje Piotr Zniszczoł, przewodniczący komisji budżetu w radzie powiatu.

W odpowiedzi znalazła się m.in. adnotacja o planowanym terminie oddania do użytku mostu w Mszanie. – Ukończenie wszystkich prac budowlanych na odcinku autostrady A1 od węzła Mszana do węzła Świerklany przewiduje się w drugim kwartale 2014 r., nie mniej jednak podejmowane są wszelkie działania, aby skrócić ten termin, szczególnie w zakresie uzyskania przejezdności autostrady na całym odcinku, który w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych i możliwości prowadzenia prac w okresie jesienno-zimowym – informuje w odpowiedzi do radnych Jarosław Waszkiewicz, dyrektor departamentu dróg i autostrad w byłym już ministerstwie transportu. W odpowiedzi nie było jednak nic o odszkodowaniach. – Myślę, że nadal musimy wywierać presję, aby nie było wrażenia, że dla nas na dole nie jest problemem to, że most na autostradzie A1 w Mszanie nie jest skończony. To jest cały szereg spraw, które nas dotykają. To uciążliwość dla naszych dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i naszych mieszkańców. To spotkanie jest po to, abyśmy wspólnie przedyskutowali możliwość dalszych działań i wypracowanie wspólnej koncepcji, aby nadal presja z naszej strony była wywierana na GDDKiA oraz ministra, aby mieli oni wrażenie, że jednak cały czas nie pozwalamy o tym zapomnieć – poinformował Piotr Zniszczoł. Po burzliwej dyskusji radni postanowili przygotować pisma, w których kompleksowo zawarte zostaną wszystkie drogi w gminach Świerklany i Mszana, które ucierpiały w związku z autostradą, a dodatkowo wpisane do niego zostaną drogi w gminie Czerwionka-Leszczyny wyremontowane z budżetu powiatu, a zniszczone podczas budowy autostrady. W ten sposób powiat chce uzyskać zwrot poniesionych kosztów. W spotkaniu uczestniczyli także radni sejmiku Grzegorz Wolnik i Janusz Wita, którzy również podzielili się informacjami na temat autostrady i dróg wojewódzkich. Wszyscy podjęli decyzję, aby ze sprawą uderzyć do sekretarza stanu w nowym Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Adama Ździebło, któremu problem jest dobrze znany. Na spotkaniu nie było żadnego reprezentanta powiatu wodzisławskiego.

Autor: ska
Źródło: www.nowiny.pl

Wójt Świerklan chce ograniczyć kursy autobusów. ZTZ się sprzeciwia

$
0
0

Wójt Świerklan twierdzi, że w gminie kursuje zbyt dużo autobusów i chce ograniczyć połączenia realizowane przez ZTZ Rybnik. Rybnicki przewoźnik jest jednak innego zdania i sprzeciwia ograniczeniu kursów w Świerklanach. Antoni Mrowiec, wójt Świerklan od nowego roku chce ograniczyć kursy autobusowe na terenie swojej gminy. W projekcie nowego porozumienia z Zarządem Transportu Zbiorowego w Rybnika proponuje likwidację linii 13 i 32 na terenie Świerklan oraz przywrócenie linii 31 przez Świerklany Górne. Kursy linii 30 pozostałyby bez zmian.

Zdaniem włodarza Świerklan przez gminę przejeżdża zbyt dużo autobusów. – Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji około 38 linii prywatnych i 40 publicznych. Uważam, że taka ilość połączeń jest niepotrzebna. Często autobusy jeżdżą puste, dlatego pewne ograniczenia nie spowodują utrudnień w komunikacji zbiorowej – mówi Antoni Mrowiec.
Projekt ograniczenia połączeń na terenie Świerklan spotkał się jednak ze sprzeciwem rybnickiego ZTZ-u. Według obliczeń przewoźnika średnio w ciągu dnia z kursów przez Świerklany korzysta 160 osób. Oprócz osób dorosłych są to uczniowie m.in. Zespołu Szkół Budowlanych czy IV LO. – Mamy różne koncepcje na poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej w regionie. Nie chcemy zostawić mieszkańców bez możliwości dojazdu do szkoły czy pracy. Specjalnie na naszej stronie publikujemy propozycję wójta Świerklan, by mieszkańcy wypowiedzieli się na ten temat – mówi Kazimierz Berger, dyrektor ZTZ Rybnik. – My nie chcemy tych ograniczeń, jednak ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta miasta Rybnika – dodaje.

Autor: Dominika Kuśka
Źródło: www.rybnik.com.pl

Sprzeciwiają się budowie urzędu w Świerklanach

$
0
0

Po ostatnich doniesieniach o kosztach budowy nowego urzędu w Świerklanach, obojętni nie pozostali radni z Jankowic, którzy przesłali do redakcji Tygodnika Rybnickiego swoje oświadczenie. Wyrażają w nim zdecydowany sprzeciw wobec planów wójta. Radni stanowczo sprzeciwiają się budowie nowego urzędu za kwotę 14 mln złotych, bo taka widnieje w zarządzeniu wójta z 13 listopada.

– W chwili obecnej nie jest ukończona budowa kanalizacji w całej gminie, trzeba zrealizować budowę i modernizację dróg i chodników, budowę przedszkola w Świerklanach Dolnych oraz modernizację i wyposażenie ośrodków sportu i rekreacji, ze szczególnym naciskiem na wyposażenie placów zabaw dla dzieci – wyliczają radni z Jankowic, dodając do tego organizację sprawnej komunikacji publicznej oraz budowę wiat przystankowych. – Brakuje w gminie ścieżek rowerowych, planowany był stok narciarski, w okresie zimowym młodzież z naszej gminy nie ma żadnej oferty wypoczynku i spędzania wolnego czasu, a są takie możliwości, chociażby poprzez zorganizowanie sezonowych ślizgawek czy to przy szkołach, czy na ośrodkach sportowych gminy, ale niestety nic w tej materii się nie dzieje – wyjaśniają radni z Jankowic.

Potrzebna strategia

Włodzimierz Barwinek, Henryk Mincer, Stanisław Smołka, Adam Szulik i Piotr Wolak podkreślają, że gmina zamiast przygotowywania tak dużych inwestycji o wątpliwej konieczności, powinna skupić się na pozyskiwaniu środków zewnętrznych w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. – Powinny być przygotowane projekty i plany pozyskania tych funduszy, tym bardziej, że jesteśmy gminą górniczą i można pozyskać fundusze na rewitalizację terenów poprzemysłowych, poprawę infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Ale aby działać w tym kierunku, potrzebna jest gminie dalekowzroczna strategia działania, właśnie na lata 2014-2020, w której zostaną określone kierunki rozwoju gminy ale także zabezpieczone zostaną środki finansowe na wkład własny w realizację tych zadań, ale takiej strategii gmina nie posiada. Wydając środki własne, czyli z budżetu gminy, na takie inwestycje jak budynek urzędu gminy za kwotę około 14 mln złotych, pozbawiamy się środków własnych na wyżej wymienione, a tak bardzo potrzebne gminie inwestycje. Zastanawia również fakt, że w tym budynku mają mieć siedzibę również bank oraz poczta, czyli firmy komercyjne, które zarabiają na swoich klientach, w tym także na mieszkańcach gminy. Jeżeli te firmy chcą funkcjonować na terenie gminy, to powinny same zadbać o swoje interesy czyli o swoje siedziby. Nigdzie nie jest napisane, że usługi bankowe i pocztowe są zadaniem własnym gminy, a te wymienione wyżej takimi zadaniami są. Aby budować pomieszczenia dla banku i poczty, a także pogotowia ratunkowego, musiano się konsultować z przedstawicielami tych instytucji co do ilości pomieszczeń, a także ich gabarytów. Niestety nikt nie konsultował tego z radą gminy ani w fazie koncepcji budowy, ani w fazie projektowej – piszą radni Barwinek, Mincer, Szulik, Smołka i Wolak.

Na razie są inne potrzeby

Radni w swoim oświadczeniu dziwią się także zapewnieniom wójta o rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Jak informują, sesja budżetowa zaplanowana jest na 19 grudnia, więc nie ma jeszcze pewności co do przeznaczenia pieniędzy na konkretne cele. – Jesteśmy bogatą gminą, lecz wygląd naszych dróg, chodników, wygląd całego naszego otoczenia wcale o tym nie świadczy. Budujmy to, co jest społeczeństwu najbardziej potrzebne, a jak to zrealizujemy i zostaną nam oszczędności, to wybudujemy sobie nowy budynek urzędu gminy, ale nie za takie pieniądze jak ten obecnie projektowany. Uważamy, że należy uważnie słuchać mieszkańców gminy – naszych wyborców i zaspokajać ich potrzeby i oczekiwania, bo to oni wiedzą co jest w poszczególnych sołectwach i całej gminie najbardziej potrzebne i niezbędne. Decyzję o budowie budynku gminy zostawmy nowej radzie gminy, wybranej w wyborach w 2014 roku, bo przecież to za parę miesięcy. Dziwnym jest też stanowisko władz gminy, które z takim zadowoleniem podchodzą do budowy sklepów Netto i Biedronka, nie myśląc wcale co będzie z naszym rodzimym handlem i z naszymi przedsiębiorcami. Zwracamy się do naszych koleżanek i kolegów z sołectw Świerklany Górne i Dolne o poparcie naszego stanowiska – podsumowują radni. Grudzień zapowiada się więc bardzo pracowicie dla radnych, a ostatnie słowo w temacie budowy nowego urzędu jeszcze nie padło.

Szymon Kamczyk


Komentarz: Włodzimierz Barwinek – przewodniczący rady gminy Świerklany
Niech nikogo nie dziwi fakt zamieszczenia oświadczenia radnych sołectwa Jankowice w Tygodniku Rybnickim, ponieważ nie ci radni wybrali taką drogę komunikacji w tej gminie. To wójt nam zaprezentował właśnie w Tygodniku Rybnickim swoje plany i pomysły inwestycyjne, pomijając stanowisko rady gminy. Trzeba to nazwać po imieniu, to jest skandal! Nieliczenie się z opinią rady gminy, czyli ciała uchwałodawczego świadczy o tym, jak radni są traktowani przez wójta. To znaczy, że rada jest niepotrzebna, czyli zamiast demokracji i samorządności mamy autokratyzm.

Autor: Szymon Kamczyk – TygodnikRybnicki
Źródło: www.nowiny.pl


Zapraszamy na wernisaż

$
0
0

W najbliższą sobotę – 14 grudnia o godz. 17 00 w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach przy ul. Prostej 2 odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej „Gmina Świerklany śladem pędzla”. Pokazane zostaną prace, które powstały podczas III Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, jaki w sierpniu odbył się w naszej gminie. Uroczystość połączona zostanie z kiermaszem świątecznym, na którym można będzie kupić ozdoby na wigilijny stół czy choinkę. Wstęp wolny, zapraszamy!

Źródło: swierklany.pl

Stwórzmy razem jubileuszową książkę

$
0
0

Działające przy SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach, Stowarzyszenie „Inicjatywa” zwraca się do mieszkańców gminy Świerklany z prośbą o udostępnienie starych zdjęć ze szkolnych lat. Planowane jest stworzenie jubileuszowej książki o szkole na „Górnioku”. Poszukiwane są fotografie wykonane w latach 1914-1962, związane ze starą szkołą w Świerklanach – zdjęcia grupowe uczniów i nauczycieli, zdjęcia z zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, uroczystości szkolnych oraz zabaw i z wycieczek czy zdjęcia świadectw.

Zeskanowane fotografie, jak i informacje o posiadaniu starych zdjęć i braku możliwości ich zeskanowania prosimy przesyłać na adres e-mail: stowarzyszenie.inicjatywa@op.pl lub pod numerem telefonu 607 674 224.

Źródło: swierklany.pl

III Międzynarodowy Plener Malarski „Gmina Świerklany śladem pędzla”

$
0
0

14 grudnia w Galerii „Jan” w Jankowicach odbyła się uroczystośc podsumowująca III Międzynarodowy Plener Malarski „Gmina Świerklany śladem pędzla” .Patronat nad wydarzeniem objął Premier Jerzy Buzek oraz Wójt Gminy Świerklany Antoni Mrowiec.

„Idąc śladem pędzla po ścieżkach w Gminie Świerklany, artyści i amatorzy dostrzegają niuanse, których zwykłym śmiertelnikom nie jest dane zobaczyć, bowiem nie posiadają tej szczególnej wraźliwości. Dlatego tak ważne jest, że uczestnicy pleneru przekazali swoje doznania na płótnie, co raczej na pewno pozwoli otworzyć sie lokalnej społeczności na piękno i ponadczasowe wartości swojej małej ojczyzny, obok których dotychczas przechodzili, być może nie dostrzegając na nowo odkrytych dziś walorów” – są to słowa Premiera Jerzego Buzka otwierające katalog z pracami malarzy.

plener-malarski
Foto: Monika Bobrzyk

Komisarzem pleneru była Elżbieta Pierchała. Podczas spotkania można było zobaczyć prace, których autorami byli: Suren Vardanian (Armenia), Renata Filipowa (Czechy), Igor Romańczuk (Białoruś), Mirovlad Palachich (Białoruś), Maryna Tarasowiec (Ukraina), Leonid Szmatko (Ukraina), Włodimir Shcherban (Ukraina), Loi Hong Diep (Wietnam), Ryszard Kalamarz (Polska), Ryszard Rogala (Polska), Dieter Nowak ( Polska), Czesław Fojcik (Polska), Wiesław Bienkiewicz (Polska).

W czasie trwania pleneru odbyły się również warsztaty malarskie, które prowadziła Patrycja Stania.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PODSUMOWANIA PLENERU MALARSKIEGO

Autor i foto: Monika Bobrzyk
Źródło: www.enaszemiasto.pl

Podsumują projekt „Centrum Art”

$
0
0

W najbliższą środę – 18 grudnia o godz. 16.30 w Śląskiej Galerii Malarstwa „JAN” w Jankowicach odbędzie się spektakl pt. „Nowe szczewiki Berty”. Przedstawienie złoży się na program uroczystości podsumowania działań w ramach projektu „Centrum ART.”, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Inicjatywa”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, wstęp wolny!

Szczegółowy program uroczystości znajdują się na obrazku poniżej.

inicjatywa-centrum-art

Źródło: swierklany.pl

W Świerklanach skromne ozdoby

$
0
0

W Świerklanach skromne ozdoby znaleźć można jedynie przy urzędzie gminy. Choinka, lampki oraz sznury ledowe to jedyne tegoroczne zakupy świąteczne, na które z gminnego budżetu przeznaczono kilkaset złotych. – W przeciwieństwie do okolicznych miast i niektórych gmin, nie mamy u nas jednego centrum, które można by ozdobić, dlatego skromne elementy dekoracyjne pojawiają się tylko na gminnych budynkach – mówi Zbigniew Kowalczyk, sekretarz gminy Świerklany.

Najbarwniejsze oznaki zbliżających się świąt, tradycyjnie już, można dostrzec w Rybniku. Na rynku, jak co roku, stanęła ogromna, pięknie przyozdobiona choinka. Oświetlone są również główne ulice miasta. – Zaplanowane wydatki związane z dekoracją świąteczną miasta Rybnik w roku 2013 wynoszą 140 750 złotych. Wartość ta dotyczy wydatków ponoszonych w ciągu całego roku na dekorację Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz okresu Wielkanocy – mówi Andrzej Kozera, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Na wcześniej wymienioną kwotę składa się montaż i demontaż elementów dekoracyjnych w wybranych punktach miasta, serwisowanie i obsługa dekoracji w trakcie eksploatacji, remonty, naprawy, wymiana uszkodzonych elementów oraz zakup i przygotowanie innych elementów dekoracyjnych jak bombki, wstążki czy choinki. Na świąteczne zakupy wybrano się w Czerwionce-Leszczynach. – W tym roku zakupione zostały dekoracje na słupy oświetleniowe dla dzielnic Czerwionka i Leszczyny, dwa nowe napisy świetlne „Do siego roku!” oraz elementy świetlne montowane na drzewach w Leszczynach. Łączny koszt tych dekoracji wyniósł około 36 tysięcy złotych netto – informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Autor: kp, ska
Źródło: www.nowiny.pl

Tradycje są domeną świętowania

$
0
0

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia podpytaliśmy ks. dr. Jerzego Palińskiego z parafii w Świerklanach o historię świątecznych tradycji, a także samego świętowania.

 

 


Red. Skąd wziął się adwent?

ks. dr Jerzy Paliński. „Adventus” z łaciny to przyjście. Tym słowem określano np. przybycie cesarza czy wodza po zwycięskiej bitwie. Później tym słowem określano przyjście Chrystusa, zarówno podczas jego narodzin, jak i na końcu świata. Sam okres adwentu wykształtował się ok. V/VI wieku. Ukształtowały go różne były tradycje: tradycja galijska, która była bardziej radykalna, traktując adwent, jako okres bardziej pokutny, i rzymska podkreślająca radość oczekiwania. Z połączenia tych tradycje powstał dzisiejszy okres adwentu. Dziś mamy w adwencie coś dziwnego. W liturgii mamy kolor fioletowy, nie mamy „Gloria”, czyli „Chwała na wysokości Bogu”, wyglądało by więc, że jest to czas pokutny. Jest to jednak czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. My Polacy przejęliśmy bardziej tradycję galijską, bo w Polsce przez długi czas adwent był okresem pokutnym, choć nie w takim stopniu jak Wielki Post. Dziś adwent nie jest już czasem zakazanym, jak było kiedyś.

Najbardziej znanym zwyczajem adwentowym w Polsce są roraty. Tutaj możemy być dumni z tego, że jest to jeden z nielicznych zwyczajów liturgicznych, które wprowadzili Polacy. Sama msza roratnia to normalny formularz mszalny. Natomiast Polacy od XIV w. nadali roratom charakter uroczysty. Kiedyś używano pochodni, świec, które dzisiaj zastąpiły lampiony. W dawnej Polsce był piękny zwyczaj, podczas rorat w kościele stawiano siedmioramienny świecznik i przedstawiciel każdego stanu ludności, od króla po chłopa, podchodził i zapalając swoją świecę mówił „Jestem gotowy na przyjście Pana”.

Na Śląsku popularny, bardziej niż w reszcie kraju, jest wieniec adwentowy i dodatkowa świeca z niebieską lub białą wstążką, symbolizująca Maryję. Wieniec adwentowy jest bardzo młody, bo ma niecałe 150 lat i wymyślił go protestant Johann Heinrich Wichern.

Przejdźmy do samego Bożego Narodzenia. Czy Jezus Chrystus urodził się w roku zerowym, czy było to wcześniej?

Czy umiemy sobie wyobrazić chrześcijaństwo bez świąt Bożego Narodzenia? Przez przeszło 300 lat nie było tego święta. Pierwszym chrześcijanom przez ponad trzy wieki wystarczyła tylko niedziela i Wielkanoc.

Kiedy Pan Jezus się urodził?

Dla nas ważne jest, że Pan Jezus się narodził, ale drugorzędną sprawą jest kiedy miało to miejsce. Są osoby, które chciałyby zakwestionować istnienie Jezusa Chrystusa, jednak istnieją o nim wzmianki nawet w źródłach pogańskich. Inną sprawą jest to, czy był Bogiem. To jest dla nas kwestia wiary. Według innych religii był prorokiem, niezwykłym człowiekiem. Warto podkreślić także to, że Jezus był Żydem, dzieckiem Żydówki Maryi. Z dokładnym rokiem urodzin Jezusa Chrystusa mamy kłopot. Zakonnik, który tworzył kalendarz pomylił się prawdopodobnie o cztery lata, więc Jezus mógł się urodzić w czwartym roku przed naszą erą.

Jeszcze większy kłopot jest z tym, że nie znamy nawet pory roku, w której Pan Jezus się narodził. Pismo Święte w ogóle nie wspomina o porze roku. Na terenie Ziemi Świętej pasterze wypasają owce przez cały rok, więc nie jest to żadna wskazówka.

Skąd więc wzięła się data 25 grudnia?

Ludzie w starożytności bardzo lubili cztery przesilenia w roku. Wiele świąt pogańskich przypadało właśnie na te przesilenia. W Rzymie bardzo popularnym świętem były narodziny boga Słońce. Wtedy m.in. obdarowywano się podarunkami, składano sobie życzenia. Kiedy chrześcijaństwo stało się religią uznawaną, chrześcijanie skorzystali z popularności tego rzymskiego święta i zaadaptowali je. Ja czasem żartuję, że tylko zmienili pisownię, bo nie rodzi się „bóg” przez małe „b”, ale przez duże „B”. Jezusa nazywamy światłością, i słońcem. Święto Bożego Narodzenia rozpowszechniło się w IV wieku w całym ówczesnym Kościele w ciągu zaledwie 40 lat było ogólnie znane.

A jak wygląda historia „domowych” tradycji świątecznych, jak np. przystrajania choinki?

Początków choinki należałoby szukać w Starym Testamencie, gdzie jest mowa o drzewie rajskim. My Polacy wiemy, że oczywiście była to jabłoń, bo Ewa dała Adamowi jabłko (śmiech). Dlatego początkowo były to normalne drzewa, a nawet o dziwo drzewa owocowe. Bardzo późno w ok. XVII-XVIII wieku pojawiły się typowe choinki, rozpowszechnione w Tyrolu. Choinka nie jest znakiem religijny, ale jest bardzo pięknym symbolem. Ciekawostką jest, że w Watykanie choinka nie była tak znana jak obecnie, bo dopiero Jan Paweł II ustawił w 1979 roku pierwszą choinkę na Placu Św. Piotra. Choinkę papieżowi przysłali mieszkańcy Podhala.

Następną ciekawostką jest opłatek, znany głównie w naszym kraju i na terenach dawnej Polski. Niemcy czy Austriacy nie znają opłatka. Kiedy dostają życzenia z opłatkiem, często nie wiedzą co to znaczy. Chrześcijanie dzielili się chlebem jako symbolem dobra. Ten zwyczaj zaniknął, ale u nas pojawił się jako dzielenie się opłatkiem. Dzielimy się symbolicznie tym co jest piękne i dobre.

A dwanaście potraw?

Myślę, że nasi praojcowie po prostu lubili dobrze zjeść (śmiech). Można jednak dopatrywać się tutaj odniesień do symboliki żydowskiej, jak np. 12 pokoleń Izraela, co znowu jest łącznikiem ze Starym Testamentem. 12 jest w Kościele cyfrą symboliczną.

Ryba na wigilijną kolację to chyba też nasz rodzimy zwyczaj?

Dziś ryba jest droższa niż mięso, więc trudno powiedzieć, że to jedzenie jest postne, jednak w naszej tradycji ryba zawsze wiązała się z postem. Chrześcijanie zawsze „w wigilię” – czyli w czuwanie poprzedzające święto, pościli. Według naszej tradycji w wigilię Bożego Narodzenia pości się, czyli nie je się mięsa. Inne narody nie mają takiej tradycji. Trudno sobie np. wyobrazić wigilię u Amerykanów bez indyka.

Dodajmy dwa słowa o kolędowaniu. Święta to okazja, kiedy nawet osoby, którym słoń nadepnął na ucho, mogą bez wstydu włączyć się w rodzinne śpiewanie, a podobno Polskie kolędy są najpiękniejsze…

Śpiew jest nieodłącznym elementem świętowania. Zawsze, gdy człowiek świętuje, to śpiewa. Uważam, że my Polacy mamy najpiękniejsze kolędy. Niemcy mają właściwie tylko „Cichą noc”, bo pozostałe ich znane pieśni, są pieśniami adwentowymi. Nasze kolędy są podobno majstersztykami muzycznymi, są kolędy sielankowe, kiedy się rozczulamy, mamy też kolędy bardzo-teologiczne, jak „Bóg się rodzi”. Są polonezy, mazurki, kołysanki. Dla każdego coś miłego. Ciekawostką jest to, że są miejsca, gdzie kolędy śpiewa się cały rok. Ja np. śpiewałem kolędy w miejscu narodzin Pana Jezusa, a także w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Tam pod ołtarzem w specjalnej niszy znajduje się żłobek, według niektórych jest to oryginalny żłobek przywieziony z groty w Betlejem.

Mówiąc o naszych tradycjach, nie możemy zapomnieć o tworzeniu szopek w domu czy w kościele. To zainicjował Św. Franciszek z Asyżu, który bardzo podkreślał człowieczeństwo Pana Jezusa. Pierwsza szopka powstała w 1223r. w Greccio we Włoszech, niedaleko Asyżu. Później przez franciszkanów zwyczaj rozprzestrzenił się w kościołach, aż w końcu wszedł do domów. Jest to inscenizacja Bożego Narodzenia, u nas oczywiście w góralskiej chacie, choć Jezus prawdopodobnie urodził się w grocie skalnej. Nasze tradycje są naprawdę piękne. Żeby świętować, trzeba je zachowywać. Szopka, choinka, śpiew, opłatek. Sklepy dają tylko ułudę świętowania.

Dziękuję za rozmowę i w takim razie życzę radosnych i tradycyjnych świąt.

Dziękuję.

Rozmawiał: Szymon Kamczyk Tygodnik Rybnicki

Źródło: www.nowiny.pl

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

$
0
0

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę rodzinnej atmosfery, szczęścia i spokoju oraz spełnienia życzeń wypowiedzianych przy wigilijnym opłatku.
Niech nadchodzący Nowy 2014 Rok przyniesie dni pełne radości, wypełnione sukcesami, uznaniem, szacunkiem oraz ludzką życzliwością.
Niech pozwoli na pełną realizację naszych planów i marzeń.
Redakcja portalu SWIERKLANY.INFO

swieta-2013


Sylwester w Świerklanach i Jankowicach w plenerze

$
0
0

Tradycyjnie na terenie ośrodka sportu i rekreacji odbędą się wystrzałowe imprezy z muzyką na żywo. W Świerklanach koncert rozpocznie się o godz. 22:00 muzyką zespołu BABYLON który gra covery zespołu Boney M. Natomiast w Jankowicach zagra zespół TEMAT, również od godz. 22. Koncerty punktualnie o północy przerwie na kilkanaście minut pokaz sztucznych ogni. Imprezy w plenerze zakończą się około godziny 2:00. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

OSiR Świerklany:
22.00-02.00 Muzyczne hity
23.00 Koncert zespołu „BABYLON” Boney M.Cover Show cz.1.
00.00 Noworoczne życzenia
00.15 Pokaz fajerwerków
00.30 Koncert zespołu „BABYLON” Boney M.Cover Show cz.2.
02.00 Zakończenie imprezy

OSiR Jankowice:
22.00 Muzyczne hity : zespół TEMAT”
00.00 Noworoczne życzenia
00.15 Pokaz fajerwerków
00.20 Muzyczne hity : zespół TEMAT”
02.00 Zakończenie imprezy

Źródło: swierklany.org.pl

Informacja w sprawie komunikacji autobusowej

$
0
0

Wójt Gminy Świerklany informuje o tym, iż od dnia 2 stycznia 2014 roku kursować będą na terenie gminy autobusy linii obsługiwanych przez żorską firmę „Raftrans”: linii P1 (w kierunku Rybnika), P2 (Wodzisławia) i P3 (Żor). Jednocześnie informuje się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom kursy linii autobusowych Zarządu Transportu Zbiorowego z Rybnika, a więc linia nr 13, 30, 31 i 32, zostaną utrzymane.

Szczegółowy rozkład jazdy autobusów znajduje się na stronie głównej Urzędu Gminy Świerklany – www.swierklany.pl w zakładce po lewej stronie: „Informator” – „Transport autobusowy”. Link

Źródło: swierklany.pl

Śmierć w Jankowicach. Nie żyje 25-latka

$
0
0

28 grudnia około godziny 1.30 na skrzyżowaniu ulic Nowej i Świerklańskiej w Jankowicach doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Jak ustalili policjanci 47-letnia kierująca fiatem bravo jechała ulicą Nową w kierunku Radlina. Kobieta chciała skręcić w lewo na skrzyżowaniu, nie ustąpiła jednak pierwszeństwa nadjeżdżającemu z przeciwka volkswagenowi polo kierowanemu przez 31-latka z powiatu rybnickiego.

Polo uderzył w prawy bok bravo. W wyniku zderzenia cztery osoby odniosły obrażenia.

Kierowca polo doznał ran ciętych czoła. O wiele poważniejszych obrażeń doznały kobiety jadące fiatem bravo. – Kierująca została przewieziona do szpitala z urazem klatki piersiowej. 32-letnia pasażerka, która siedziała na tylnym siedzeniu doznała złamania miednicy i reki oraz urazu płuc – wylicza starsza sierżant Bogusława Poloczek z Komendy Miesjkiej Policji w Rybniku.

Najpoważaniejszych obrażeń doznała 25-letnia kobieta, która siedziała na miejscu pasażera obok kierowcy. Ranna rybniczanka przez kilkadziesiąt minut była reanimowana przez zespół pogotowia ratunkowego. Nie udało jej się uratować. Kierujący pojazdami byli trzeźwi.

Galeria zdjęć znajduje się >> tutaj <<

(acz), Fot. Adrian Czarnota
Źródło: www.nowiny.pl

Warsztaty bożonarodzeniowe w Gimnazjum im. Księdza Walentego

$
0
0

Uczniowie zrzeszeni w kółku geograficznym oraz sympatycy przygotowali kolejne warsztaty dla podopiecznych naszego jankowickiego przedszkola. Spotkanie z maluchami odbyło się w dniu 12 grudnia, a tematem zajęć były nadchodzące święta Bożego Narodzenia. W trakcie warsztatów nasi milusińscy mieli okazję przygotować kilka ciekawych świątecznych drobiazgów, które mogą być wręczane jako prezenty, ale nie tylko.

4 przeszkolaki  XII 13

Ciekawe było to, że do wykonania różnych przedmiotów dzieci wykorzystywały bardzo proste materiały. Był więc „aniołek” stworzony na podbudowie rolki po papierze toaletowym i przy wykorzystaniu kawałka białej bibuły czy papierowej serwetki, a także naklejane na kartki świąteczne bałwanki wykonane z płatków kosmetycznych. Ponadto maluchy miały za zadanie pokolorować dużą bombkę, którą można wykorzystać do dekoracji np. w oknie. Przedszkolaki wykonane przez siebie kolorowe ozdoby choinkowe zostawiły swoim starszym kolegom na pamiątkę, a można je zobaczyć na gazetce ściennej w pracowni geograficznej. Tradycją spotkań (od kilku lat podobne warsztaty odbywają się u nas cyklicznie co najmniej raz w semestrze) jest fakt, że dzieci nie wychodzą z zajęć z pustymi rękami. Tym razem również otrzymali wykonane przez siebie „aniołki”, a także specjalne pudełko na prezenty, które maluchy będą mogły wykorzystać pakując niespodzianki dla kogoś z rodziców czy rodzeństwa. Pod koniec spotkania przedszkolaki z uśmiechami na buziach obejrzały też jeden z odcinków popularnego serialu dla dzieci pt. „Sąsiedzi”, gdzie bohaterowie starają się przygotować bożonarodzeniową choinkę, choć efekty ich działań są dalekie od planów.

Było bardzo wesoło, kolorowo i świątecznie! Dzieci z zainteresowaniem i pasją wykonywały przygotowane przez gimnazjalistów zadania, a spotkanie ze starszymi kolegami na pewno było dla nich nie lada przeżyciem. Nasi uczniowie mieli okazję spróbować, jak może wyglądać praca wychowawcy przedszkola czy opiekuna kilkuletniej pociechy, a do tego po raz kolejny przekonali się, co oznacza odpowiedzialność za młodszego kolegę.

W drugim semestrze nasi młodzi „geografowie” zapewne przygotują kolejne ciekawe zajęcia dla podopiecznych przedszkola. W tym miejscu opiekun kółka pragnie podziękować uczniom za zaangażowanie w przygotowanie spotkania i pracę z dziećmi. Gospodarze warsztatów serdecznie pozdrawiają również przedszkolaków z grupy „Motylki”, którzy byli gośćmi w murach naszej szkoły. Warto nadmienić, że gimnazjaliści zostali zaproszeni przez młodszych przyjaciół na specjalne przedstawienie bożonarodzeniowe, którym dzieci chcą się niejako zrewanżować za miłe przyjęcie w szkole. W związku z tym grupa gimnazjalistów weźmie udział w przedszkolnych „jasełkach”, które są zaplanowane na połowę stycznia. Na pewno będzie ciekawie i pięknie!

1 przeszkolaki  XII 13

2 przeszkolaki  XII 13

3 przeszkolaki  XII 13

5 przeszkolaki  XII 13

6 przeszkolaki  XII 13

Śmiertelne potrącenie w Jankowicach! Sprawca uciekł

$
0
0

1 stycznia około godziny 20.00 na ulicy Nowej w Jankowicach doszło do tragicznego zdarzenia drogowego. Dwa samochody potrąciły pieszego. Wypadek miał miejsce na wysokości boiska sportowego. Jak wstępnie ustalono mężczyzna został potrącony na pasie prowadzącym w kierunku kopalni Jankowice. Uderzenie przesunęło go na przeciwny pas gdzie najechał na niego jadący w kierunku Radlina dostawczy volkswagen.

Jego kierowca powiadomił słuzby ratunkowe. Był trzeźwy.
Kierowca pierwszego z samochodów odjechał z miejsca wypadku, szuka go policja. Nie wiadomo również kim jest ofiara. Policja ustala jego tożsamość.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne >> tutaj <<

(acz), Fot. Adrian Czarnota
Źródło: www.nowiny.pl

Viewing all 712 articles
Browse latest View live